Home

Patrzył na majora NKWD bez obrzydzenia czy nienawiści. Czy różnił się czymś od oficerów jego „Dwójki”? Nie niczym, tu przynajmniej zasady gry były jasne. Kupowali go za wiedzę o polskim wywiadzie. Tam znalazł się w więzieniu bez wyroku. To „jego” ludzie doprowadzili go do stanu w którym próbował się zabić. To w jego wolnej Polsce nie dopuszczono świadków zeznających na jego korzyść. Skazany na utratę stopnia oficerskiego i 15 lat więzienia. Musieli go na prawdę nienawidzić. Gdy wybuchła wojna z Niemcami zwolnili wszystkich więźniów (nawet kryminalistów) a jego chcieli zabić w jakimś poleskim rowie. Nie było odwrotu. Zaciągnął się podłym sowieckim papierosem. Wypełniała go nienawiść, chciał zemsty i wiedział jak ją osiągnie. Powoli wydmuchał dym w kierunku NKWD-zisty…..

Mjr Sosnowski

Na początku był „Polski Jeździec” Władysława Grzędzielskiego, książka wydana w 1988 dość luźno oparta na losach Majora. Drugą był „Rotmistrz” Mariana Zacharskiego (PRL-owskiego oficera wywiadu i generała III RP), w międzyczasie serial „Pogranicze w Ogniu”, który dość wiernie opisywał przygody majora (grał go Tomasz Stockinger).

Kim był człowiek który zdobył plany tajnych ośrodków Reichswehry w Sowietach, plany przygotowań wojny z Polską, notorycznie dostarczał informacje dotyczące niemieckich agentów, poznał finanse niemieckiej armii?

Urodził się jeszcze w XIX wieku. Gdy wybucha I Wojna Światowa ma już 18 lat. Zaczyna się czas służby. Sosnowski służył wszędzie tam gdzie coś się działo; były Legiony Piłsudskiego, była kawaleria austriacka, pilotaż samolotów, wreszcie szkoła piechoty i stanowisko instruktora szkolenia strzelań CKM. Wraz z nastaniem niepodległości zaciąga się do Wojska Polskiego, z powrotem do kawalerii.

Wojna polsko-bolszewicka tu jako dowódca szwadronu 8 Pułku Ułanów ks. J.Poniatowskiego, odznaczenie 4 Krzyżami Walecznych (czterema !!!). Pokój i służba w 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Wojenną adrenalinę zastępuje nuda czasów pokoju. Zawody kawaleryjskie (jest w kadrze narodowej), hazard i kolejne podboje miłosne są tylko namiastką emocji, którymi żył ostatnie 6 lat. Próbuje spokojnego życia, zdobywa żonę (kobietę innego) i uzyskuje pozwolenie na ślub. Wytrzymuje jako mąż parę miesięcy. Znowu wpada w wir hazardu i nowych podbojów łóżkowych. To nie może podobać się przełożonym a i Jerzy wie, że „kariera” sztabowa nie jest tym o czym marzy. Frustruje go wojsko, a nuda „normalnego życia” przytłacza. Gdy wydaje się, że już nic nie ulegnie zmianie otrzymuje propozycję współpracy od II Oddziału Sztabu Generalnego (Wywiad); chcą, aby objął placówkę w Berlinie. Ma tam działać jako zrażony do polskiej polityki bogaty germanofil i antykomunista. Nie zastanawia się zbyt długo, praca w wywiadzie i to w takim charakterze jest spełnieniem jego marzeń.

W 1926 roku rotmistrz Jerzy Sosnowski oficjalnie staje się baronem Ritter von Nałęcz Sosnowskim. Mieszka w Berlinie, ma stajnię z końmi wyścigowymi, apartament w najlepszej części Berlina, bawi się hucznie i nie liczy się z pieniędzmi. To zwraca uwagę i przyciąga. W krótkim czasie jego imprezy zyskują miano „kultowych”, bawi się na nich śmietanka ówczesnego Berlina. Wiele „celebrytek” przewija sie przez jego sypialnie lub chce się przez nią przewinąć. Wyczyny łóżkowe „polskiego barona” zyskują mu dodatkowa sławę. Nie przestając się bawić rotmistrz Sosnowski zaczyna budować siatkę agenturalną. Poznaje Benitę von Falkenhayn byłą żonę Richarda von Falkenhayn członka jednej z najznamienitszych rodzin ówczesnych Niemiec.

Benita Falkenhayn

Falkenhayn to stara Pruska szlachta, zasłużona dla Rzeszy od wielu wieków. W Wielkiej Wojnie wuj Benity od strony ojca Erich jest Szefem Sztabu Generalnego. Nazwisko Benity otwiera Sosnowskiemu wszystkie drzwi „śmietanki towarzyskiej” Berlina i daje okazje poznania wielu oficerów Reichswehry. Dodatkowym plusem znajomości i sexu z Benitą są jej znajome – sekretarki w Ministerstwie Reichswehry (taka jest oficjalna nazwa Sztabu Generalnego). Świadomie lub nieświadomie Sosnowski odkrywa piętę achillesową systemu obronnego Niemiec. Republika Weimarska chcąc utrzymać armię zgodną z limitami traktatu wersalskiego musi zatrudniać kobiety w instytucjach związanych z armią. Kobiety źle opłacane, zawalone żmudną papierkowa robota, z szarym nudnym życiem to idealny cel dla każdego oficera wywiadu. Pierwsza jest Renate von Natzmer pracuje w Ministerstwie Reichswehry, Sosnowski pokazuje jej jak może żyć jeśli tylko pomoże mu w otrzymaniu ważnych dokumentów. W międzyczasie do sieć Jerzego wpada nie lada gratka, porucznik Abwehry Gunther Rudloff, hazardzista, którego długi spłaca rotmistrz. Gdy dług jest już wystarczająco duży wraca do Rudloffa z propozycją, której nie mógł odrzucić.

Potem werbują Irene von Jena. Jej rozpracowanie to prawdziwy majstersztyk. Otóż Irene nienawidzi Polaków. Wiedząc o tym Sosnowski udaje Angielskiego dziennikarza i oficera wywiadu. Dopiero po otrzymaniu pierwszych partii materiałów wywiadowczych Rotmistrz ujawnia dla kogo zbierane są dane. Agentka nie ma wyboru. Siatka rozbudowywana jest dalej, kolejni jej członkowie to – oczywiście – też pracownice Ministerstwa Reichswhery – Lotta von Lemmel i Isabelle von Tauscher. Każda z nich staje się jego kochanką. Do Centrali w Warszawie zaczynają płynąć tajne dokumenty Niemieckiego Sztabu Generalnego, zdjęcia oraz kalki z przepisywanych na maszynie dokumentów przez agentki Rotmistrza. Duże wrażenie sprawiają szczegóły współpracy Niemców z Sowietami. Dane o ośrodkach broni pancernej oraz lotnictwa, w których Niemcy mogą swobodnie testować nowe rodzaje broni a Sowieci czerpią z tego know-how, szokują szczegółami. Dodatkowo II Oddział otrzymuje informacje o postępach w rozwoju niemieckiej broni pancernej. Polski wywiad nie waha się płacić sowicie za te informacje. Wszystko idzie dobrze, aż za dobrze…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s