Home

Drzwi wyleciały z hukiem, krzyk „Haende hoch” mieszał się z polskim „Jezus Maria”. Miał wrażenie, że wszystko dzieje się w zwolnionym tempie. Wejście gestapowców z automatami, przerażenie gospodyni, pisk dzieci. Dopiero uderzenie otwartą ręką w twarz otrzeźwiło go. Zamrugał oczami. „Name!” krzyczał mu w twarz oficer Gestapo. Zrozumiał, że to koniec i odczuł ulgę. Napięte mięśnie karku wreszcie puściły. Drugi cios rozkrwawił mu usta. Porucznik Zbigniew Piasecki pseudonim „Orlik” 30 letni cichociemny, oficer kontrwywiadu AK pomyślał „A więc tak to się kończy? Nareszcie! Dziękuje Ci Boże!”. Niemcy patrzyli w zdumieniu na Polaka. On się uśmiechał….  Był maj 1944 roku na poruczniku Piaseckim od dwóch miesięcy ciążył wyrok śmierci za zdradę.

Porucznik Zbigniew Piasecki ps. "Orlik"

Por. Zbigniew Piasecki „Orlik”

 A wszystko zaczęło się od książki… To w  „Cichociemnych” Jędrzeja Tucholskiego znalazłem krótki biogram o – wtedy nieznanym mi -por. Zbigniewie Piaseckim ps „Orlik”. Przeczytałem go z 15 razy….byłem w szoku. Życiorys porucznika kończy się informacją, iż wyrokiem sądu specjalnego skazany został w 1944 roku na karę śmierci. Tylko dlatego, że został aresztowany przez Gestapo nie został zabity przez „naszych”. Dalsze losy to obozy koncentracyjne ucieczka z nich, ponowne złapanie przez Niemców (w lutym 1945) i dalej nic….losy się urywają.

Zadajmy sobie podstawowe pytanie: dlaczego Cichociemny, oficer Polskiego Kontrwywiadu a dokładniej Referatu  999 (antykomunistyczny) został skazany na śmierć?  Przeszukalem polski internet i prócz paru lakonicznych informacji praktycznie nic nie znalazłem na temat tego oficera i okoliczności wyroku. Dziwne i ciekawe, prawda? Oczywiście można powiedzieć była wojna rożne rzeczy sie działy, jeden z cichociemnych został posądzony o zdradę, skazany i zastrzelony. Jest to znany przypadek (por „Hora”), ale akurat ta sprawa po wojnie została w pełni wyjaśniona. W przypadku „Orlika” cisza, nic, zero informacji.

W głowie się nie mieści, żeby cichociemny, oficer kontrwywiadu został skazany prawomocnym wyrokiem za zdradę w 1944 roku (kiedy wiadomo już było ze wojna ma sie ku końcowi). Nie to po prostu sie nie klei. Może zdradził na rzecz komunistów? Może zamordował kogoś albo obrabował (wbrew pozorom takie rzeczy też miały miejsce)? Może to komuniści chcieli jego głowy i ktoś sprytnie przeprowadził jego sprawę w Wojskowych Sądach Specjalnych (takie rzeczy też miały miejsce). A może? Dużo tych „może” prawda?

Cichociemni to formacja bohaterów, najlepsi z najlepszych i chylę czoła przed każdym z nich, ale w imię prawdy o tych dzielnych ludziach chciałbym znaleźć odpowiedź dlaczego por. Zbigniew Piasecki „Orlik” – bohater kampanii ’39 roku, oficer Dywersji i Wywiadu AK został skazany przez władze Polski Podziemnej na karę śmierci. Ja nie wiem, może wy?

UPDATE 19.12.2014: ostatnio na Wikipedii pojawil sie biogram Zbigniewa Piaseckiego, o wyroku mozna przeczytac nastepujace slowa: „13 czerwca 1943 roku przy współpracy 4 bojówkarzy z Oddziału Dyspozycyjnego ZSP dokonał morderstwa rabunkowego na 3 byłych milicjantach żydowskich, którzy byli w drodze do Szwajcarii z kosztownościami zagrabionymi w warszawski gettcie, w związku z czym został pozostawiony do dyspozycji w Warszawie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Specjalnego, zatwierdzonym 16 marca 1944 roku przez Komendanta Głównego AK, został skazany na śmierć. W tym czasie służył pod pseudonimem „Fer” jako kierownik grupy w Referacie 999 Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego sztabu Komendy Głównej AK. Został przekazany do likwidacji 31 marca 1944 roku. Wyroku nie zdążono wykonać, ponieważ 31 maja 1944 roku Piasecki został aresztowany przez Gestapo pod nazwiskiem Przysiecki.”

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s